Wydarzenia – Kongres Polonistów i Bibliotekarzy 2024

X Uroczysty Kongres Polonistów i Bibliotekarzy im. prof. Tadeusza Zgółki odbył się w Warszawie dnia 22 listopada 2024 r. Jego hasło przewodnie brzmiało: „Język polski od nowa. Przyszłość edukacji polonistycznej w kontekście współczesnych wyzwań edukacyjnych”

Kongres rozpoczęła jego główna organizatorka mgr Joanna Gruchot wspominając, iż jest to już mały jubileusz – dziesiąty, odczytała też fragment Eseju o szczęściu Patrona Kongresu – prof. Tadeusza Zgółki.

Dzień bogaty w wiele wykładów i warsztatów rozpoczął się od rozmowy prof. Haliny Zgółkowej z aktorem, Mistrzem Mowy Polskiej AD 2024 Piotrem Polkiem na temat „W poszukiwaniu autorytetu językowego.” Gość rozmowy doskonale wpisał się w ten temat, jako że sam we wczesnej młodości posługując się gwarą śląską lub językiem niemieckim, poszukiwał takiego autorytetu. Jego doświadczenia w dochodzeniu do mistrzowskiego posługiwania się językiem polskim stanowiły cenne wskazówki do pracy z uczniem.

Dużo emocji wzbudziło też wystąpienie prof. Jarosława Liberka Ewolucja czy rewolucja w polskiej ortografii, której to nowe zasady mają obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Ten temat pojawiał się również w dyskusji z prof. Jerzym Bralczykiem Prof. Bralczyk w pytaniach…, którą prowadziły prof. Halina Zgółkowa i mgr Joanna Gruchot. Wśród licznych pytań, były też pytania nadesłane przez uczestników Kongresu, z którymi w gawędziarski sposób zmierzył się prof. Jerzy Bralczyk.

Wartość tego Kongresu mierzona jest niezwykle praktycznymi wskazówkami, które wyczytać można było w programie. Idea takich spotkań to bardzo cenna inicjatywa również w wymiarze doświadczeń między uczestnikami.