Obycie umila życie 26

Finał XX edycji Międzygminnego Konkursu „Obycie umila życie”, objętego patronatem Fundacji im. prof. Tadeusza Zgółki, został rozstrzygnięty. Uroczystość finałowa odbyła się 13 kwietnia 2026 roku w Hotelu Park w Poznaniu. Organizatorem wydarzenia, zgodnie z wieloletnią tradycją, była Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach.

W tegorocznym finale udział wzięli uczniowie reprezentujący następujące szkoły:

Szkołę Podstawową im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Kamionkach,
Szkołę Podstawową im. Józefa Kostrzewskiego w Węglewie,
Szkołę Podstawową im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku,
Szkołę Podstawową im. hrabiego Władysława Zamoyskiego w Nochowie,
Szkołę Podstawową nr 53 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Poznaniu,
Szkołę Podstawową nr 1 w Mosinie.

Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Każdą ze szkół reprezentowało troje uczniów, którzy mierzyli się z wymagającymi i różnorodnymi zadaniami konkursowymi. Pytania i zadania konkursowe obejmowały zagadnienia związane z Polską — jej kulturą, historią, geografią, językiem oraz życiem społecznym i politycznym. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą m.in. na temat państw graniczących z Polską, polskich świąt narodowych, laureatów Nagrody Nobla, tańców i tradycyjnych potraw regionalnych, gwary poznańskiej, a także najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne w państwie.
Zwycięstwo w XX edycji konkursu „Obycie umila życie” wywalczyły uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku: Amelia Buchwald, Emilia Jankowiak oraz Hanna Plackowska.
Składamy serdeczne gratulacje organizatorom za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie wydarzenia, uczestnikom za wysoki poziom wiedzy, zaangażowanie i ducha rywalizacji, a laureatom za osiągnięty sukces. Wszystkim życzymy kolejnych inspirujących wyzwań, satysfakcji z rozwijania swoich pasji oraz dalszych osiągnięć.